Agnieszka Jarzębowska

Później od last minute ... (czytaj więcej)

Fotorelacja

Wieczór poezji w Krakowie

Jakobe Mansztajn

List w butelce

X LECIE POETÓW PO GODZINACH

Jubileuszowy zjazd PPG ... (czytaj więcej)

Paweł Biliński

Przetrwać uda się nielicznym.

piątek, 29 sierpnia 2014

Roman Honet


Poeta, redaktor czasopism literackich 
i antologii poezji najnowszej. Urodził się w roku 1974. Laureat Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2015 za tom "świat był mój" (ex aequo z Jackiem Podsiadło).
Nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2009 za tom "baw się", Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2009 za tom "baw się" i 2015 za "świat był mój"), Nagrody Literackiej Gdynia 2012 za tom "piąte królestwo".
W latach 1995-2008 redaktor dwumiesięcznika literacko-artystycznego "Studium" oraz wychodzącej przy nim serii tomików poetyckich, firmowanej przez wydawnictwo "Zielona Sowa". Redaktor dwóch antologii poezji najnowszej. Jako poeta mocno wpłynął na rówieśników i na autorów nieco młodszych (Karol Maliszewski mówił nawet o "linii Honeta", zaś omówienie z książki "Tekstylia" przypisuje temu poecie przełamanie dominacji stylistyki pozostającej pod wpływem poetów "bruLionu", takich jak Marcin Świetlicki). Tworzy teksty nastrojowe, oniryczne i hermetyczne, często opisujące tyleż dojmującą, ile niedającą się dokładnie opisać "stratę".
Jego twórczość tłumaczono na angielski, niemiecki, ukraiński, rosyjski, duński, bułgarski, litewski, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański. Mieszka w Krakowie.

2 komentarze:

  1. Szandor to Ty? :o Gratuluje nagrody! Jestem w szoku stary :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zasłużona nagroda.

    OdpowiedzUsuń

Wpisy ad personam będą usuwane