Agnieszka Jarzębowska

Później od last minute ... (czytaj więcej)

Fotorelacja

Wieczór poezji w Krakowie

Jakobe Mansztajn

List w butelce

X LECIE POETÓW PO GODZINACH

Jubileuszowy zjazd PPG ... (czytaj więcej)

Paweł Biliński

Przetrwać uda się nielicznym.

czwartek, 28 listopada 2013

Święto Roberta MiniakaVI Ogólnopolski Konkurs na Książkę Autorską Świdnica 2013 ogłoszony!

Biesiada Literacka w Świdnicy to wyjątkowe wydarzenie dla miłośników sztuki i poezji. Impreza za każdym razem zaskakuje swoim rozmachem i jakością. Tegoroczna edycja rozpoczęła się tradycyjnie od Turnieju Jednego Wiersza - wygrał utwór Bartosza Czarnotty. Novum był również werdykt. Po raz pierwszy w świdnickim konkursie jury w składzie: Karol Maliszewski, Jacek Podsiadło, Grzegorz Wołoszyn nagrodziło prozę. Laureatem VI Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Autorską Świdnica 2013 został Robert Miniak, autor zbioru opowiadań Święci z drugiej ręki, kolejny już poeta po godzinach. Niestety, Robert nie mógł pojawić się na spotkaniu. W jego imieniu nagrodę główną odebrała Barbara  Kapałka Miłek.
Ideą nadrzędną konkursu jest Norwidowskie odpowiednie dać rzeczy słowo. Książka autorska musi zachwycać zarówno treścią jak i formą. Rysunki do tomu opowiadań Miniaka wykonała Jowita Szmigiero. Zapraszam wszystkich serdecznie do lektury tego wyjątkowego zbioru prozy, która zachwyca i budzi dreszczyk metafizycznego niepokoju. Świetnie ujął to Karol Maliszewski w swojej płomiennej laudacji: (…) w tych surowych fragmentach dochodzi do głosu prawda nieubranego w żadne maski życia, a czytelnikowi podsunięto możliwość przeżycia czegoś sugestywnego, momentalnego i jednocześnie oczyszczającego, takie małe katharsis w zasięgu ręki.
W trakcie Biesiady można było również podziwiać dwie interesujące wystawy uznanego artysty Andrzeja Mariana Bartczaka. Jego kolaże i artystyczne palimpsesty (z zachwycającymi pracami poświęconymi m. in. Vade-mecum Norwida!) wzbudziły również duże zainteresowanie przybyłych.
Jak zawsze w trakcie świdnickiej Biesiady Literackiej dopisała publiczność. Uroczyste wręczenie nagrody zakończył świetny występ zespołu Breslau Coctail, który grał niezapomniane szlagiery  zarówno polskie, rosyjskie, niemieckie jak i żydowskie.    
Dzięki staraniom organizatorów, Andrzeja Protasiuka – spiritus movens całego wydarzenia oraz Adriany Miary – Dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, Biesiada Literacka była prawdziwą ucztą 
i na długo pozostanie w pamięci.

Magdalena Bąk

fotorelacja: Magdalena Bąk

1 komentarz:

 1. Poniżej relacja ze Świdnicy .
  Źródło: http://swidnicafakty.pl/artykul/33188/biesiada_literacka_foto.html

  Robert Miniak za książkę "Święci z drugiej ręki" zwyciężył i zdobył nagrodę główną VI Ogólnopolskiego Konkursu na Autorską Książkę Literacką - Świdnica 2013.

  Wczoraj, 16 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyło się wręczenie nagrody głównej oraz promocja nagrodzonej książki. Ponadto ogłoszono wyniki Turnieju Jednego Wiersza. Jury wysłuchało prezentacje wierszy 26 autorów, ale zwycięzcą okazał się Bartosz Czarnotta, który zdobył 1000 złotych nagrody głównej. Wręczono również trzy wyróżnienia.

  Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy od kilku lat, co roku organizuje Konkurs na Autorską Książkę Literacką. Aby zdobyć nagrodę główną w konkursie czyli 3 tysiące złotych oraz wydanie książki, należy ją stworzyć: od zawartości, po układ graficzny i ilustracje. Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 53 prace, spośród których jury 31 sierpnia br. wybrało 10 prac nominowanych autorów, a następnie wyłoniło trzy prace, które znalazły się w ścisłym finale. Zwycieżył wspomniany już Robert Miniak, który niestety nie mógł pojawić się na spotkaniu. W jego imieniu nagrodę główną odebrała Barbara Miłek, która przeczytała również (z wielkim wzruszeniem i łzami w oczach) słowa podziękowania laureata. - Do końca miałem nadzieję, że będę z Wami, ale moja żona przegrała walkę z chorobą - zaczął pisarz. Następnie w liście usłyszeliśmy podziękowania dla dyrektor biblioteki Adriany Miary, jury oraz dla Jowity Szmigiero za jej grafiki. Zbiór opowiadań został wydany w nakładzie 500 egzemplarzy. - Ta nagroda dla mnie to ogromny zaszczyt. Żałuję, że nie mogę porozmawiać z jury o książce, ale mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja do tego, by zwyczajnie uścisnąć sobie dłonie - dodał Robert Miniak.

  W tym roku dominowała proza. – To nowość, bo dotychczas zdecydowanie lepsze były propozycje poetyckie – mówił Karol Maliszewski z jury, który tak skomentował prozę laureata: "Świętość zadekretowana w pieśniach i antropologicznych rozprawach, osadzona na udrapowanym niebie. Ale jest jeszcze niska, skromna, pełzająca świętość, ta w ludziach i między ludźmi. Tu i teraz. Uparte sacrum, co z niczym nie chce się rymować. Jeżeli już, to z bólem, smutkiem, beznadzieją, niespełnieniem. Takich ludzi i takie losy odtwarzają opowiadania Miniaka. Second hand wartości i mozolnego bycia pośród nich, a nieraz pomimo...Bardzo to ludzkie."

  Robert Miniak to łodzianin, urodzony w 1969 r. poeta, prozaik, absolwent polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Członek zarządu Koła Młodych przy Łódzkim Oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

  Wieczór uświetnił fantastyczny występ ento-swingowo-jazzowego zespołu Breslauer Cocktail, w którym wokalistką jest Natalia Nikolska. To niezwykła osobowość. Studiowała reżyserię w Pracowni Reżyserii Indywidualnej w Moskwie pod kierunkiem Borysa Juchananowa. W okresie studiów pobierała prywatne lekcje śpiewu u Marii Kikinej. Obecnie pełni służbę psalmistki Parafii Prawosławnej w Świdnicy. Uczy języka rosyjskiego na Politechnice Wrocławskiej, pisze teksty do własnych koncertów, tłumaczy. Współtwórca spektaklu muzycznego Bella Cura, który w 2005 r. został nominowany do Paszportów Polityki w kategorii Muzyka.  OdpowiedzUsuń

Wpisy ad personam będą usuwane