Agnieszka Jarzębowska

Później od last minute ... (czytaj więcej)

Fotorelacja

Wieczór poezji w Krakowie

Jakobe Mansztajn

List w butelce

X LECIE POETÓW PO GODZINACH

Jubileuszowy zjazd PPG ... (czytaj więcej)

Paweł Biliński

Przetrwać uda się nielicznym.

sobota, 20 lipca 2013

Edyta Antoniak-Kiedos

Doktor nauk humanistycznych, krytyk literacki, regionalista, animator kultury (m.in. cykl imprez literacko-muzycznych Zderzenia poetyckie), nauczyciel, wykładowca. Ukończyła filologię polską i studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim 
w Katowicach, a także studia podyplomowe 
z Zarządzania w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz Administrację samorządową i rozwój regionalny w WSB 
w Dąbrowie Górniczej.

Obroniła z wyróżnieniem rozprawę doktorską o poezji Tadeusza Kijonki, teraz przygotowuje do druku książkę na jej podstawie. Wcześniej badała m.in. twórczość autorów Piwnicy Literackiej Remedium w Sosnowcu i nadal planuje, by wydać tom ze wspomnieniowymi rozmowami na jej temat. Intryguje ją współczesne sonetopisarstwo, a także piśmiennictwo na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Wciąż na nowo odkrywa literaturę dla dzieci i młodzieży, specjalizuje się też w zaburzeniach czytania i pisania.

Ostatnio przygotowywała cykl wywiadów telewizyjnych Siadamy z kulturą, w których rozmawiała o życiu 
i dorobku artystycznym wielu znakomitości z regionu śląsko-zagłębiowskiego. Wśród ludzi pióra odnajdziemy takie nazwiska jak Zbigniew Białas, Wojciech Brzoska, Marta Fox, Barbara Gruszka-Zych, Marian Kisiel, Krzysztof Kłosiński, Romuald Pawlak, Dariusz Rekosz czy Jerzy Suchanek.

Zadebiutowała recenzją w rybnickim czasopiśmie Plama w 2004 roku u Mariana Bednarka. Wiatru 
w skrzydła dodał jej Leszek Bugajski proponując do Twórczości napisanie o Samo-lotach Marka Stokowskiego. Od tamtej pory publikowała w tomach pokonferencyjnych i czasopismach literackich, m.in. w Twórczości, Tekstach Drugich, Toposie, Akcencie, Akancie, eleWatorze, Ha!arcie, Opcjach, Zeszytach poetyckich, Poboczach, Śląsku. Jest stałym współpracownikiem dwumiesięcznika Nowe Zagłębie. Redaktorka literacka książki Biało-czerwone goździki i WRONa. Wspomnienia żony internowanego Jolanty Szutkiewicz i autorskiej antologii Zderzenia poetyckie 2008.

Trzykrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Sosnowca w Dziedzinie Kultury.
Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury za rok 2014.

Laureatka konkursów dla recenzentów. Ostatnio także jurorka w konkursie krytycznoliterackim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.

Lubi prowadzić spotkania autorskie, rozmawiać o literaturze i poznawać nowych ludzi.
Prywatnie szczęśliwa żona i mama cudnego Adasia.

4 komentarze:

 1. Należy dodać, że prywatnie bardzo skromna osoba. Znamy się tyle lat, a połową zawartych tu sukcesów jakoś "zapomniała" się pochwalić.

  Pozdrawiam - Dagmara

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja znam od niedawna i tylko troszkę, a już zdążyłam polubić!

  OdpowiedzUsuń
 4. Rany rany poszlaś jak burza!

  OdpowiedzUsuń

Wpisy ad personam będą usuwane