Agnieszka Jarzębowska

Później od last minute ... (czytaj więcej)

Fotorelacja

Wieczór poezji w Krakowie

Jakobe Mansztajn

List w butelce

X LECIE POETÓW PO GODZINACH

Jubileuszowy zjazd PPG ... (czytaj więcej)

Paweł Biliński

Przetrwać uda się nielicznym.

wtorek, 10 września 2013

Coraz ciszej - wiersze Jerzego Hajdugi


POEZJA W MOJEJ NATURZEPomysł wydania płyty pojawił się w ubiegłym roku przy okazji benefisu księdza-poety w Drezdenku, gdzie posługuje ks. Jerzy Hajduga. Przyczynkiem było 25 lat kapłaństwa, 60-lecie urodzin i 40 lat pracy twórczej. – Wśród wielu niespodzianek był występ Dominiki Świątek, która skomponowała na fortepian muzykę do moich pięciu wierszy, zagrała i zaśpiewała. Zapadła cisza na sali, a ja poczułem wzruszenie – wspomina ks. Hajduga. – Pani Dominika postanowiła skomponować muzykę jeszcze do pięciu wierszy, zaangażować aktora Macieja Rayzachera do recytacji, wzbogacić aranżacje o skrzypce i gitarę – dodaje.

Wyboru wierszy dokonała artystka. Poeta nic nie sugerował. – Po pierwszym odsłuchaniu płyty wszystko mi się spodobało, ale i teraz wciąż odnajduję coś nowego. A to dodatkowe brzmienie skrzypiec, a to brzmienie gitary. Jest liryka, jest klimat. Nie spodziewałem się, że tak śpiewnie mogą zabrzmieć moje wiersze – zauważa ksiądz-poeta. – Coraz ciszej to płyta o dystansowaniu się od wielu spraw, przede wszystkim od przeżyć, które pozostają w człowieku, zamieniają się w pewną harmonię, wyciszenie. Człowiek potrzebuje takiego zamyślenia – dopowiada.


Jerzy Hajduga w 1980 roku wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Debiutował tomikiem Nawrócenie św. Augustyna w 1989 roku, ale pisał jeszcze na długo przed święceniami kapłańskimi. W ubiegłym roku ujrzał światło dzienne tomik Powieki wieków. – Ostatnio w swoich wierszach poruszam tematy cierpienia, choroby. To dlatego, że jestem kapelanem szpitala, ale oczywiście zapisuję przeżycia, które dostrzegam nie tylko w szpitalu – zapewnia ks. Hajduga. – Dla mnie poezja była i jest wkomponowana w moją naturę. Jak wspomniałem, piszę już ponad 40 lat. To odzwierciedlenie mojego stanu ducha, jak w spowiedzi. Z perspektywy czasu lepiej zauważam jej powiązanie z moim powołaniem do kapłaństwa – dodaje.„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”, 8 września 2013                                                Krzysztof KrólUdostępniamy premierowy utwór Moja uliczka przejechana!
Odsłuchaj premierowego utworu: Moja uliczka przejechana


To pierwsza płyta w dorobku autora Powieki wieków . I prawdziwa gratka dla wielbicieli wierszy poety oraz talentu wokalnego Dominiki.
Na tej płycie każdy znajdzie coś dla siebie – Dominika Świątek przygotowała liryczne, emocjonalne, czułe kompozycje, świetnie oddając klimat wierszy Jerzego Hajdugi. Bez zbędnych słów, niepotrzebnych udziwnień, ale za to z wyczuciem i niezwykłym smakiem.

Jeśli interesuje Cię płyta CD Coraz ciszej, napisz e-mail: kontakt@jerzyhajduga.pl                                                                                                              Karol Francuzik
 

_______________________
publikacja za zgodą Autorów

1 komentarz:

  1. Troskliwie pielęgnuję swoją bezczynność i słucham płyty z Twoimi wierszami.
    Dobra płyta! Czy tak?
    Niech mi świadkiem będzie nocna lampka, że tak!:)
    mz

    OdpowiedzUsuń

Wpisy ad personam będą usuwane