czwartek, 20 grudnia 2012

Zamiast szorować gary, przeczytaj… Poliptyk





Grzegorz Wołoszyn, poeta i pedagog z Krakowa, redaktor serwisu Poeci po Godzinach, wygrał prestiżowy V Ogólnopolski Konkurs na autorską książkę literacką. 15 grudnia br., w trakcie Biesiady Literackiej Świdnica 2012, odbyło się uroczyste wręczenie nagrody oraz promocja nagrodzonego tomiku Poliptyk.



 MENU POETYCKIE
Na przystawkę V Biesiady Literackiej Świdnica 2012 otrzymaliśmy Turniej Jednego Ilustrowanego Wiersza, który doskonale zaostrzył nasze apetyty. Daniem głównym był Grzegorz Wołoszyn oraz jego tomik Poliptyk. To danie poetyckie było wieloskładnikowe;
aromatyczny i zdecydowany smak poezji laureata został podkreślony przez wernisaż grafik Rafała Marchuta.  Wszystko to stanowiło integralną całość wygranego projektu. Obrazy, razem z poezją, stworzyły wyjątkowo wykwintne danie, które może trafić w gusta koneserów
o wyrobionym smaku poetyckim.




W laudacji Karol Maliszewski, przewodniczący Jury, podkreślał nie tylko świetne opanowanie warsztatu poetyckiego przez Grzegorza Wołoszyna, ale również dużą dojrzałość artystyczną (całość można przeczytać tutaj ).



 





  Jacek Podsiadło, juror konkursu, zaznaczył, że jest to, po prostu, bardzo dobrze napisana książka poetycka. Czym jest zatem Poliptyk i jakie były początki tworzenia całego tomiku?
O tym opowiadał autor nagrodzonej książki autorskiej w trakcie V Biesiady Literackiej Świdnica 2012. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło również otwartej dyskusji literackiej
z udziałem jurorów: Karola Maliszewskiego, Jacka Podsiadło, Wojciecha Roszkowskiego oraz nagrodzonego poety Grzegorza Wołoszyna.








Dialog okazał się całkiem owocny, jak przystało na rozmowę w gronie (tu można by posłużyć się zgrabnym określeniem autora Rozproszonych głosów)  ludzi staroświeckich, czyli oczytanych.
Na zakończenie Biesiady wystąpił Wojciech Tremiszewski z monodramem Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej.
 A na deser apologia, czyli obrona miasta. Świdnica potrafi oczarować i zachwycić nieprzygotowanego turystę. Wkraczając w przestrzeń rynku, przybysz zanurza się w świat kolorowych kamienic, które do złudzenia przypominają lukrowane kamienice z piernika. Finezyjne zakończenia zabytkowych budynków współgrają z intensywnymi kolorami elewacji. Nad całością góruje nowa wieża ratuszowa. W Świdnicy wyobraźnia, historia, tradycje i lokalne legendy mieszają się z codziennością zwykłego dnia, tworząc zaskakującą mozaikę. To właśnie tutaj w otoczeniu peerelowskich kamienic znajduje się jedna z najpiękniejszych budowli gotyckich w Europie – katedra pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wojciecha. Pomiędzy kamienicami, na których czas odcisnął szarawe piętno odprysku, znajduje się druga perła Świdnicy – ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



 Świdnica ze swoim specyficznym genius loci od pięciu lat jest również ważnym miejscem na literackiej mapie Polski. W tym właśnie mieście Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana K. Norwida organizuje Ogólnopolski Konkurs na Autorską Książkę Literacką (np. tomik, arkusz poetycki, powieść, zbiór opowiadań itp.). Konkurs ma charakter interdyscyplinarny, gdyż utwór literacki musi zawierać element graficzny: reprodukcje, zdjęcia, grafiki. Tak zaprojektowana książka musi tworzyć spójną i ciekawą artystycznie całość. W konkursie mogą wziąć udział zarówno autorzy profesjonalni jak i pasjonaci. Tych pierwszych jest z roku na rok coraz więcej, a sam konkurs zyskuje coraz większą renomę wśród poetów i pisarzy. Trudno się dziwić. Wygrana książka od początku do końca jest dziełem autorskim. Co istotne, książka nie tylko ma zachwycać swoim bogatym wnętrzem, ale sama w sobie ma być artefaktem. Świdnica od pięciu lat wydaje, po prostu, piękne książki. Organizatorzy, Adriana Miara i Andrzej Protasiuk, z dużą pieczołowitością i zaangażowaniem nadzorują cały proces wydawniczy. Ich entuzjazm i pasja udzielały się także przybyłym gościom. Wspaniali organizatorzy zadbali
o świetną strawę, zarówno dla duszy jak i ciała. Wszak to była prawdziwa biesiada literacka!

                                                                                                               Magdalena Bąk
















__________________________
foto: Renata Radna

2 komentarze:

  1. Pani Magdo,
    serdecznie dziękuję za wspaniałą relację z V Biesiady Literackiej Świdnica 2012 oraz miłe słowa o naszej pracy,organizatorów Konkursu na Autorską Książkę Literacką.
    Gratuluję Panu Grzegorzowi Wołoszynowi i zachęcam do zapoznania się z nagrodzonym tomikiem Poliptyk.
    Serdecznie pozdrawiam.
    Andrzej Protasiuk

    OdpowiedzUsuń
  2. To my dziękujemy! Mam nadzieję do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.
    Życzę Panu wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Nadziei i Miłości w nowym roku.
    Magdalena Bąk

    OdpowiedzUsuń

Wpisy ad personam będą usuwane