Agnieszka Jarzębowska

Później od last minute ... (czytaj więcej)

Fotorelacja

Wieczór poezji w Krakowie

Jakobe Mansztajn

List w butelce

X LECIE POETÓW PO GODZINACH

Jubileuszowy zjazd PPG ... (czytaj więcej)

Paweł Biliński

Przetrwać uda się nielicznym.

wtorek, 24 czerwca 2014

Wieczór autorski Karola Samsela w Mławie
W dniu 14 czerwca w mławskim pubie "Warka" (potocznie zwanym "u Kubary") odbył się wieczór autorski Karola Samsela, promujący jego najnowszy tomik poetycki "Więdnice".
Tomik wydała szczecińska oficyna wydawnicza "Forma". Na tom złożyło się z trzydzieści wierszy, umieszczonych w pięciu częściach: I. Teresa Tarwid, II. Witkacy mówi do swojego ojca, III. Z Lascaux, IV. Ołtarz świętego Jakuba oraz V. Prioma. W prezentowanej książce jak i podczas wieczoru zostały zaakcentowane wątki mławskie, które można odnaleźć w „Więdnicach”, w sposób szczególny w IV części jeden z wierszy nawiązuje do romskich grobów na Cmentarzu Komunalnym oraz cmentarza żydowskiego w Mławie.

W książce Karola prezentowane są zdjęcia stel nagrobnych z nazwiskami żołnierzy niemieckich 
z cmentarza wojennego ( z I i II wojny światowej) w Mławce autorstwa Dariusza Tadrzyńskiego, mławskiego fotografika i poety. Była eksponowana specjalnie powiększona fotografia prezentująca okładkę, która przedstawia nagrobek z mławskiego cmentarza farnego - twarzyczka rozbitego anioła. Autorem tej fotografii jest mławski fotografik i poeta Dariusz Tadrzyński, który podczas wieczoru wyjawił, iż jest ona unikatowa, albowiem w dwa tygodnie po zrobieniu zdjęcia, nagrobek został rozebrany, a jego dalszy los nieznany.

Spotkanie prowadził Jarosław Trześniewski – Kwiecień, w formie panelu z Autorem.
Karol z wielkim polotem opowiadał o idei i zamyśle książki, specyficznych bohaterach lirycznych, dylematach moralnych i empatii.
Wiersze, oprócz Autora były czytane przez Dariusza Tadrzyńskiego i Łukasza Lipkę.
Nie zabrakło przerywników muzycznych w wykonaniu mławskiego barda Jacka Mianowskiego, który przygotował utwór do słów Karola. Świetnie również współgrały piosenki w wykonaniu Oskara Szmidta.
Pod koniec spotkania Małgorzata Zakrzewska, znana mławska florystyka, wręczyła Karolowi obraz - kompozycję z żywych kwiatów - pąsowych gerberów w formie obrazu martwej natury w trójwymiarze.
Zgodnie z tradycją , po wieczorze odbył się konkurs jednego wiersza, którego zwycięzcą został Krzysztof Mich z Warszawy, natomiast wyróżnienie zdobył Krzysztof Kowalski z Mławy.


Artur DębskiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisy ad personam będą usuwane