Agnieszka Jarzębowska

Później od last minute ... (czytaj więcej)

Fotorelacja

Wieczór poezji w Krakowie

Jakobe Mansztajn

List w butelce

X LECIE POETÓW PO GODZINACH

Jubileuszowy zjazd PPG ... (czytaj więcej)

Paweł Biliński

Przetrwać uda się nielicznym.

wtorek, 26 marca 2013

Forever / Freienwill w Parzęczewie
W przeddzień Światowego Dnia Poezji w podłódzkiej miejscowości Parzęczew doszło do lirycznego spotkania z przeszłością. Wystąpili tam bowiem Marek Czuku (autor tomu Forever) oraz Maria Duszka (autorka zbioru Freienwill), których łączy nie tylko przyjaźń 
i poezja, ale także wspólny rok urodzenia. Pomysłem na obie książki było literackie przedstawienie portretów kolejnych lat, oczywiście – w zwartej, skrótowej formie, tak więc poszczególne wiersze nosiły tytuły: 1960, 1961, 1963 itd. aż do 2010, a tomiki te ukazały się nakładem Biblioteki Toposu.

Poeci czytali swoje utwory na przemian, dzięki czemu licznie zgromadzona publiczność mogła przeżywać minione pięćdziesięciolecie z punktu widzenia mężczyzny związanego całe życie z dużym miastem oraz kobiety urodzonej i wychowanej na wsi. A poza tym każdy ze zgromadzonych mógł sam sobie odtworzyć w myślach własne wspomnienia dotyczące każdego z wskrzeszanych właśnie lat.

Oprócz poezji w Forum Inicjatyw Twórczych było też sporo ambitnej muzyki. Najpierw piosenkę autorską m.in. do słów dzisiejszych gości, własnych, a także Jolanty Miśkiewicz, Michała Głaszczki i Władysława Broniewskiego – przedstawił Zbyszek Paprocki, natomiast w drugiej części imprezy wystąpił tutejszy zespół Błogostan.

Spotkanie prowadziła dyrektorka FIT Renata Nolbrzak, która również pisze wiersze. Można więc strawestować klasyka, że 20 marca obowiązywało tutaj hasło: A MOŻE BYŚMY TAK, NAJMILSZY, WPADLI NA DZIEŃ DO PARZĘCZEWA. Do kolejnego spotkania z poezją dojdzie tu już jesienią, podczas kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Czarno na białym w ramach Festiwalu Puls Literatury. Oj, będzie się działo!

Spotkaniu patronowała grupa POECI PO GODZINACHfoto: Renata Janiszewska
____________________________
materiał nadesłany - PPG dziękuje:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisy ad personam będą usuwane