Agnieszka Jarzębowska

Później od last minute ... (czytaj więcej)

Fotorelacja

Wieczór poezji w Krakowie

Jakobe Mansztajn

List w butelce

X LECIE POETÓW PO GODZINACH

Jubileuszowy zjazd PPG ... (czytaj więcej)

Paweł Biliński

Przetrwać uda się nielicznym.

wtorek, 13 listopada 2012

Teatr Provisorium "Bracia Karamazow" w TVP Kultura 13.11.2012, godz. 20:20        
W TVP Kultura zostanie zaprezentowany spektakl "Bracia Karamazow" Teatru Provisorium. Serdecznie zapraszamy przed telewizory wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć spektaklu w teatrze. Telewizyjną rejestrację polecamy również osobom, które przedstawienie widziały - to okazja by zobaczyć "Braci Karamazow" 
w nowej perspektywie.Życie spektaklu trwa zwykle kilka lat, przy dużym szczęściu – kilkanaście. Są też przedstawienia – muzea, grane od wielu dziesięcioleci, zawsze według tego samego scenariusza, z powoli starzejącą się obsadą. „Bracia Karamazow” Janusza Opryńskiego, okrzyknięte jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych minionego sezonu, wielokrotnie pokazywane w Polsce i w Europie, zostały zarejestrowane dla TVP Kultura w doskonałym momencie: spektakl jest świeży, młody, mocny, wciąż stanowi wyzwanie dla aktorów i wciąż zaskakuje wszystkich. 
A jednocześnie odsłania nieznaną twarz: gra planów, zbliżenia aktorów, niedostępne widzom w tradycyjnym teatrze, pozwalają „Braci…” odkryć na nowo.
        Spektakl Janusza Opryńskiego, mocno osadzony w konwencji bliskiej tradycji Teatru Provisorium, legendy polskiego teatru alternatywnego, nie daje widzowi wytchnąć: scena z aktorami zamkniętymi w umownych ramach dekoracji kręci się coraz szybciej 
i nic tego dzikiego pędu nie może zatrzymać, ani rozsądek, ani asceza, ani namiętność. Dramaturgia spektaklu jest boleśnie precyzyjna, lodowato konsekwentna – kolejne wydarzenia prowadzą do katastrofy, nie dlatego, że Boga nie ma, ale dlatego, że podejmowane są ślepe próby jego odszukania, przywrócenia i narzucenia.
        Sięgając po Dostojewskiego, reżyser zainspirował zupełnie nowe tłumaczenie – na potrzeby spektaklu powstał kongenialny przekład Cezarego Wodzińskiego, filozofa, badacza, tłumacza. 

Opryński zagrał o wszystko – i udowodnił, że we współczesnym teatrze można bez patosu pytać o porządek świata i mądrze mówić o winie, karze, namiętnościach 
i wybaczeniu. Obowiązkowe. Konfrontacje Teatralne 2012 - Katalog

autor: Fiodor Dostojewski
tłumaczenie: Cezary Wodziński
adaptacja i reżyseria: Janusz Opryński
muzyka: Marek Dyjak
wizualizacje: Aleksander Janas
scenografia: Jerzy Rudzki, Robert Kuśmirowski
światło: Jan Piotr Szamryk
dźwięk: Jarosław Rudnicki
produkcja: Grzegorz Reske, Barbara Sawicka
występują: Tomasz Bazan, Anastazja Bernad, Jacek Brzeziński, Romuald Krężel, Łukasz Lewandowski, Mariusz Pogonowski, Karolina Porcari, Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Marek Żerański.
premiera: 10 czerwca 2011, Teatr Centralny w Lublinie

zdjęcia: Zbigniew Wichłacz P.S.C.
montaż: Beata Barciś
współpraca: Iwona Fabijańska
produkcja nagrania: Telewizja Polska S.A. dla Teatru Provisorium i TVP Kultura___________________________
nadesłane


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisy ad personam będą usuwane